במהלך השנים עסקתי רבות בעבודות - פרויקטים - תחקירים שהוטלו עלי ע"י גורמי הממשל השונים. הכותרת שלהם הייתה ידועה , המטרה לרוב מוגדרת , וניהולם היה בתהליך מתודי מסודר. אך גם נתקלתי במהלכים - נושאים שעלו והתרחשו בתחום הציבורי- חברתי , או מאמרים - עבודות שמשכו את תשומת-לבי והביאו להתייחסותי . פרק זה דן בנושאים אלה , בתחושה של חשוב לפעול ולעשות נכון.

* "בואו נשתגע נעשה דברים נכון" הכותרת איננה שגרתית. כוונתה הייתה - בואו נעשה דברים לא שגרתיים ואולי אף מפתיעים , אך אלה מעשים שנכון לעשותם. תחילה אני דן בלבנון. ישראל שהתה ופעלה משך 18 שנה , תוך הפגנת כוח להשגת הישגים מדיניים - ביטחוניים. היה עימות עם החיזבאללה שהסתיים במצב שבו ישראל ואף החיזבאללה מעדיפים שקט. האם לישראל יש טענות כיום כנגד לבנון ? ובאם יש בעיות (כפר - נאג'ר וחוות-שבעה [הר דב])- ניתן להסדירם.

אם זהו המצב , מדוע שלא נציע הסכם-שלום עם לבנון !? האם לבנון תסרב ? האם החיזבאללה ימנע ? נניח כי ההסכם יידחה ע"י לבנון , בכל זאת - תדמית ישראל בעולם תשתנה. הבסיס הביטחוני-מדיני ישתנה. כל פעילות עוינת כנגד ישראל בגבול לבנון (או בפעילות החיזבאללה בעומק ישראל)והמענה לה ע"י ישראל תתקבל בהבנה. לכן - "בואו ונשתגע" ונעשה צעד נכון. בהמשך המסמך אני נוגע בפלשתינאים ומבהיר כי אני בעד "שתי מדינות לשני עמים". לא נוכל להתחמק. במציאות בשטח קיימת אוכלוסייה (ומי שרוצה שלא ייקרא להם "עם"). פתרון צריך לתת.

* "אפשר להיות חכם וגם צודק" בשנת 2010 אירעו מספר אירועים , בתחום הביטחוני , שחשבתי כי ניתן להגיב להם בצורה "יותר חכמה" וגם צודקת. ועל כך כתבתי לרמטכ"ל :

-- פרשת המשט (הטורקי) לעזה.- והשתלטות ישראל על הספינה , נהרגו טורקים. צריך היה להקים וועדת-חקירה. האם זו תהיה וועדת חקירה בינ"ל או עצמאית ישראלית ?

פרק 10 | חשוב לפעול ולעשות נכון

@ כל הזכויות שמורות להרצל שפיר. עיצוב ובנייה ContentoNow