פרק 2 | מלחמות ישראל א' - וחב' החשמל

בספר האסופה מלחמות ישראל קובצו בשני פרקים :

פרק 2 - מלחמות ישראל א' : דן במלחמות "העצמאות - 48", "קדש" - 56 ; "ששת הימים" 67 ו- מלחמת לבנון 2006. פרק 3 - מלחמות ישראל ב' : דן במלחמת יום הכיפורים .

 

לכל מלחמה יש הרקע , המהלכים והתוצאות המיוחדים לה , והם יינתנו בהמשך . על כול המלחמות יש חומר מבוסס צבאית ואישית שנכתב על ידי. באשר למלחמת העצמאות , כאן מבוסס החומר בעיקר על התייחסותי לספר שיצא על הגדוד השלישי של הפלמ"ח שניתן כהערות/הארות על האמור בספר ,כולל הרקע האישי לגיוסי לפלמ"ח .

מלחמת העצמאות

הגדוד השלישי של הפלמ"ח מבוא רכשתי את הספר "הגדוד השלישי" וקראתי בו. (המופיע בדפוס כחול ,– אלה המשפטים שהועתקו מהספר). כאשר הגעתי לעמוד 182 גיליתי, להפתעתי, ששמי מופיע "הרצל שכטרמן-שפיר" (ואף צוין כי מדובר במי שהיה אלוף בצה"ל ואף מפכ"ל משטרת ישראל). וזאת בזכות מכתב שכתבה תמר אבידר למשפחתה :

"...לידי נמצאים שני בחורים הממלאים את הבונקר בצחוקם - המ"מ עזרא משה... וסגנו הרצל שכטרמן (שפיר).."; אני מניח כי זה הוכנס לספר במקרה ולא מתוך כוונה לציין שהרצל שפיר היה בפלמ"ח. כי לו זו הייתה הכוונה , מדוע לא פנו אליו , לקבל עדות – הערות – הארות על אירועים שהוא היה שותף או עד להם , במהלך שירותו בגדוד השלישי.

 

אינני מכיר את המחבר – דר' איתמר רדאי , אך מכיר היטב את אלעד פלד ואף את רנה קלמן – חברי ועדת ההיגוי של הספר (משפחת קלמן גרה לא הרחק ממני בנוה-מגן/רמת השרון) שידעו היטב כי הייתי בגדוד השלישי והשתייכתי ל- "הכשרת ברוקלין" , שהוזכרה בספר , מדי פעם , בהקשר לציון השתייכותו "הארגונית" של חייל שנהרג. מדוע כאמור לא פנו גם אלי ? האם העובדה שהיינו "אנשי חוץ" 

@ כל הזכויות שמורות להרצל שפיר. עיצוב ובנייה ContentoNow