פרק 5 | איראן

המהפכה האסלמית-דתית של חומייני חלה באפריל 1979, בצמוד לכך החלה מלחמת עיראק-איראן (1980-88) , מלחמה שיצרה באיראן מצב חדש ומדינה שונה . עם צבא חלש וחסר אמצעים , לאחר אבדות רבות שנפלו במלחמה התגברה איראן על חולשתה ובשנות האלפים ,הפכה למדינה שמייצרת אמצעי לחימה במגוון רחב ובהיקפים ניכרים , כולל בתחום הטילים לטווחים הבינוני והארוך. איראן מייצאת אמל"ח לעשרות מדינות בעולם. תוך קבלת סיוע ממדינות שונות , כולל מהמזרח הרחוק וצפון קוריאה.

ביקרתי באיראן בשנים 1977-8, שנה לפני המהפך האסלמי, בעיקר בחלקה המערבי והצפוני. ראיתי בשטח את הפעילות והתוצאות של שיתופי הפעולה שהיו לישראל באיראן , בתקופת השאח. איראן נחשבת בין ארבע יצרני הנפט הגדולים בעולם עם רזרבות מוכחות של נפט וגז-טבעי בהיקפים ניכרים.

זה יתרונה הגדול אך גם חסרונה - תלותה בייצוא ובסחר הבינ"ל. הרצון של איראן לפתח אנרגיה גרעינית החלה עוד בתקופת השאח (ארה"ב וישראל היו מוכנים לסייע) , ולאחר המהפכה , בשנת 2002 , מבקשת איראן לפעול לפיתוח גרעין-אזרחי לה היא נזקקת בעיקר לייצור חשמל - בתחנות כוח. ומדינות העולם הכירו בצורך זה . אך הסתבר שאיראן שאפה להגיע גם לגרעין צבאי. וזה הוביל את ארה"ב ומדינות המערב להטיל סנקציות על איראן, שהלכו והכבידו על כלכלת איראן.

כאשר החלו הערכות שאיראן שואפת לגרעין צבאי , וממשיכה לפעול להשגת שאיפתה למרות הסנקציות המוטלות עליה - בישראל התבססה תפיסה שישראל צפויה להיות מאוימת גרעינית ע"י איראן. זה הוביל אותי , עוד בשנת 2007 לחקור , לאסוף נתונים ולהכין את העבודה הראשונה שלי על - "איראן האיום על ישראל" , עבודה שכללה שני חלקים 

@ כל הזכויות שמורות להרצל שפיר. עיצוב ובנייה ContentoNow