פרק 7 | מבנה וארגון , אמון והכשרה , תקציב וחח"י

המסמכים שצורפו יחדיו בפרק זה , דנים :

* במושג "התמרון". חשיבות רבה להבנת המושג כאשר באים לתכנן מבצעים ולערוך אמונים לרמות השונות בצבא. ויכוח ממושך התקיים בין מח' ההדרכה במטכ"ל וביני. ויכוח זה מקבל פה ביטוי. זה מתחיל בהגדרה הבסיסית מה זה "תמרון"- במה"ד הציעו - "התמרון הינו כלי טקטי המבוסס על תנועה ואש" , ואני טענתי - "תמרון , פעולה המבוססת על תנועה ואש". מה"ד ראה בתמרון - מטרה. בעוד אני טענתי כי תמרון איננו מטרה אלא פעולה מתוכננת של כוח (או כוחות) המשלבת תנועה ואש כדי להשיג מטרה/משימה מוגדרת.

* מפקדת זרוע היבשה (מז"י) - ארגנה יום-עיון על נושא הניידות והתמרון בשטחים מדבריים (סיני), ואני הצעתי להם כיצד לטפל ולהציג הנושא בצורה מתודית ביום העיון.

* "מבנה וארגון יחידות ועוצבות". כאשר דנים ובוחנים האפשרויות השונות להקמת סדר-הכוחות של הצבא - למבנה והארגון של היחידות והעוצבות ואמל"ח (אמצעי הלחימה - כמו טנקים , נגמ"שים , תותחים , כלי נשק וכדו') המוקצים להן - יש השפעה מכרעת על היקף כוח האדם והאמצעים הנדרשים כדי להקים את סדר הכוחות הנדרש. וגודלו של הצבא - היקף היחידות והעוצבות (לדוגמא - מספר האוגדות) נבחן ביכולתו לבצע את משימותיו.

כאן ניתן ניתוח מקיף על האפשרויות השונות לבנייה וארגון יחידות מרמת הפלוגה ,דרך הגדוד , החטיבה והאוגדה , המשמעויות של כל אפשרות באשר ליעילות מבצעית , יכולת כלכלית וטכנולוגית.

* "אימון". כל צבא נדרש לתכניות אמון ולמתקני-שטחי אמון. צה"ל מתאמן בבסיסים ובשטחי אמון. כאשר מדובר בחיילות השונים, לרובם ישנם מתקנים ושטחי אמון , אך כאשר נדרש שטח בו ניתן לאמן מספר חיילות שדה יחדיו (כמו - שריון - חי"ר- ארטילריה - הנדסה) , כולל עם אש , שטח ומתקן כזה לא היה קיים. יזמתי את "מתקן צאלים" (על בסיס מטווח האש של השריון) , עם שטח גדול המאפשר ביצוע תרגילי יחידות/עוצבות, עם אש, תוך שילוב חיילות השדה השונים. כיום משמש המתקן כמרכז האמונים העיקרי של כוחות היבשה.

@ כל הזכויות שמורות להרצל שפיר. עיצוב ובנייה ContentoNow